Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Bez kategorii

Olimpiada fizyczna 2018/2019

Podaję link do zadań z tegorocznej olimpiady www.kgof.edu.pl/

Share

,,Zdolni z Pomorza”

zdolnizPPierwsze zajęcia z fizyki w roku szkolnym 2017-2018 zaczynają się 16 października o godzinie 1430 w I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Lęborku. Zapraszam wszystkich uczniów z grupy ponadgimnazjalnej do gabinetu fizycznego.

Share

Materiały dla ,,Zdolnych z Pomorza”

Zagadnienie tajemnicy tęczy zdolnizPw oparciu tylko i wyłącznie o prawa optyki geometrycznej – klasyczna teoria powstawania tęczy. Rozważyć wielokrotne wewnętrzne odbicie światła we wnętrzu kropli wody i wyciągnąć odpowiednie wnioski opierając się na materiale z ostatnich zajęć zawartym w pliku tecza

Share

Kinematyka bez tajemnic

Czy badanie ruchu ciała może być trudne i czy przy tym badaniu trzeba korzystać z  super przyrządów ? Uczniowie klasy IIA znaleźli odpowiedź na to pytanie. Wykorzystując dostępne w pracowni fizycznej pomoce przeprowadzili  w grupach badanie ruchu jednostajnie zmiennego. Z przeprowadzonych pomiarów wynikało, że położenie ciała jest kwadratową funkcją czasu, a przyspieszenie zachowuje stała wartość.

20161004_145627 20161004_140140 20161004_140130 20161004_135832 20161004_135818

Share

Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego przy pomocy wahadła matematycznego

Celem ćwiczenia jest wyznaczenie wartości przyspieszenia ziemskiego na podstawie
pomiaru okresu drgań wahadła matematycznego oraz sprawdzenie zależności okresu drgań wahadła od jego długości. Jeśli narysuje się zależność kwadratu okresu od długości wahadła, to powinna to być zależność  liniowa. Dodatkowo będzie można wyznaczyć wartość przyspieszenia ziemskiego ze współczynnika kierunkowego prostej.

Plik z opracowaniem danych pomiarowych dla wahadła matematycznego pomiary_opracowanie

Share

Rozwiązujemy zadania z dynamiki

Sposoby rozwiązywania zadań z dynamiki – prezentacja z lekcji fizyki w klasie II

Zasady dynamiki Newtona – zastosowanie

Share

Zdolni z Pomorza – wyznaczanie ciepła właściwego wody

20150602_144115

Igor, Natalia, Bartek

We wtorek, 2 czerwca zaraz po ,,Dniu Dziecka” grupa uczniów biorących udział w projekcie i inni fascynaci fizyki zdecydowali się wyznaczyć ciepło właściwe wody. Badania przebiegły bardzo sprawnie, a otrzymany wynik ciepła właściwego niewiele odbiegał od wartości tablicowej. Uzyskana wartość ciepła właściwego c_{w} dla wody w naszych warunkach wynosiła 4179,23\ \frac{J}{kg\cdot K}

Share

Zdolni z Pomorza – badanie dźwięku

czujnik

czujnik, kamerton i konsola pomiarowa

Do pomiaru wykorzystujemy zestaw pomocy dostępny w naszej pracowni – czujniki dźwięku. Aby dokonać pomiaru należy czujnik dźwięku (mikrofon) dołączyć do gniazda nr 1 na konsoli pomiarowej. Sygnał akustyczny (zależność ciśnienia akustycznego od czasu) można badać posługując się wykresem bądź tabelką

Czytaj dalej

Share

Przyspieszenie ziemskie w Lęborku

wahadlo_in

Zadanie doświadczalne

Czy można wyznaczyć przyspieszenie ziemskie w naszym mieście wykorzystując wahadło matematyczne nawinięte na okrągły patyk lub pręt przedstawiony na rysunku ?

W rozwiązaniu nie uwzględniać długości linki tego wahadła. Najlepsze rozwiązania z wyznaczeniem przyspieszenia ziemskiego g będą nagradzane oceną dodatkową z fizyki.Propozycje rozwiązań zgłaszać w pracowni fizycznej naszej szkoły.

Share