Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Archiwa

Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Linki do stron

zdolni_z_pomorza1

 

 

 

 

ug-logo-480x285

 

 

 

 

of

 

 

 

pg1

 

 

 

Strona szkoły

Laser

Istnieje duża różnorodność laserów. Niektóre mają długość wielu metrów i ważą tony. Inne rozciągają się na mniej niż milimetr. Lasery mają  duże zastosowanie w dzisiejszym świecie. Oto niektóre z tych zastosowań.

• Laser odczytuje kody kreskowe w kasach supermarketów.
• Laser odczytuje płyty DVD.
• Laser wykonuje druk w drukarkach laserowych.
• Lasery o wielkiej mocy mogą drążyć dziury w betonie.
• Laser wytwarza światło pędzące w światłowodach tworzących sieć Internetu.
• Z laserów można wytwarzać mierniki długości dla geodetów.
• Za pomocą laserów naprowadza się ,,inteligentne pociski”.
• Przy pomocy lasera można wyleczyć odklejoną siatkówkę w oku.

Nowe zastosowania wciąż pojawiają się w medycynie, technikach komunikacji, maszynach obliczeniowych, rozrywce, technice wojskowej i naukach podstawowych.

lasePodstawę dla fizyki laserów stworzono już w 1917 roku. To właśnie Einstein przewidział, że fotony uderzające w atom w stanie wzbudzonym doprowadzają do stymulacji emisji dalszych identycznych fotonów. Wewnątrz lasera danego typu foton o odpowiedniej częstości stymuluje emisję drugiego fotonu, o dokładnie takiej samej częstości, poruszającego się dokładnie w tym samym kierunku. Mieliśmy na początku jeden foton, teraz mamy dwa. Jeśli podtrzymamy wiele atomów w stanach wzbudzonych, ten proces może zachodzić  w formie reakcji łańcuchowej, doprowadzając do produkcji wielu identycznych fotonów.

 

Charles Townes Operating an Atomic Clock

Charles Townes i jego ,,maser”

Prawie czterdzieści lat później Charles Townes uzyskał mikrofale za pomocą stymulowanej emisji promieniowania. W pierwszym urządzeniu mikrofale wzmacniały wzbudzone cząsteczki amoniaku. Pierwsze urządzenie mikrofalowe nazwano ,,maser”. Charles Townes zdawał sobie sprawę z tego, że podstawowy proces fizyczny można zastosować do wszystkich długości fal świetlnych. Jako pierwszy zasugerował dla nowego urządzenia nazwę ,,laser” czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Dopiero kilka lat później akcję laserową uzyskano na krysztale syntetycznego rubinu oświetlonego bardzo intensywnym światłem wzbudzającym atomy chromu do stanu, z którego następnie, dzięki emisji stymulowanej wypromieniowują identyczne fotony. Praca, w której raportowano ten zaskakujący rezultat, została odrzucona przez prestiżowe amerykańskie czasopismo fizyczne. Wkrótce jednak została opublikowana w ,,Nature”, brytyjskim czasopiśmie naukowym. Charakterystyczną cechą każdego lasera jest to, że wytwarza wiązkę światła w bardzo wąskim zakresie częstości, która może być zogniskowana na bardzo małej powierzchni. Problem jaki musi pokonać każdy konstruktor lasera polega na tym, że istnieje małe prawdopodobieństwo uderzenia atomu przez foton przemieszczający się w materiale laserującym. Dlatego światło jest odbijane tam i z powrotem przez parę luster znajdujących się po obu stronach tego materiału. Takie lustra w laserze muszą być odległe od siebie o całkowitą liczbę połówek długości fali światła. Jedno z luster jest trochę przezroczyste, co umożliwia wydobycie się części wiązki po jednym akcie odbicia.


 

TwitterGoogle+Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *